İnternet ve TCP/IP


İnternet tam olarak nedir? Bazılarımıza göre ; arkadaşlarımızla sohbet ettiğimiz,haber okuduğumuz,alışveriş yaptığımız ve oyun oynadığımız bir şey.Bazılarına göre de;verilerimizin güvenliği için merak eden,genişbantlı sağlayıcı,ya da yeraltından geçen kablo ve fiberoptik kablolar.Haklı olan kim?
Bu soruyu yanıtlamak için yakın geçmişe dönmek yararlı olacaktır.1974 yılında birkaç bilgisayar araştırmacısı TCP/IP
denilen bir yapı inşaa ettiler.TCP/IP,bilgisayarların birbirleriyle konuşması için gerekli olan kurallar bütünüdür.
TCP/IP,insanların birbirleriyle iletişim kurabilmesi için kullanması gerektiği ”dilbilgisi” kurallarına benzetilebilir.Böylece biriyle konuştuğumuz zaman birbirimizi anlayabilir ve fikirlerimizi değiştirebiliriz.
İşte TCP/IP’de aynen böyle çalışır.Birbirine bağımlı olan cihazlar sayesinde,iletişim anlaşılabilir bir hal alır.
İnternet’in doğumu böyle oldu,bu tür cihazlar önce tek bir odada vardı.Sonra birkaç odaya,daha sonra da binalara,kentlere ve ülkelere yayıldı.

İnternetin eski yapımcıları daha sonra verilerin ve bilgilerin daha küçük parçalara bölünerek,ayrı ayrı gönderilmesinin daha etkili bir yöntem olduğunu keşfettiler.Ve bu küçük parçalara ”paketler” adını verdiler.Yani siz bir e-mail gönderirken,bütün mesajınız önce küçük paketlere ayrılıyor daha sonra bu paketler alıcınız tarafından tekrar birleştirilerek anlamlı bir bütün haline dönüşüyor.Aynı şey internette izlediğiniz videolar için de geçerli.Siz Youtube’da video izlerken,video dosyası Youtube serverlerinin dönüşüm yapabileceği parçalar haline getiriliyor ve böylece siz videoyu izleyebiliyorsunuz.
Peki ya hız hakkında ne söyleyebiliriz? Eğer internet üzerinde trafik bir su akışına benzer olsaydı,İnternet bant genişliği saniyede derede akan su miktarına eşit olurdu.Yani mühendisler bant genişliği hakkında konuşurken,saniyede gönderilebilecek olan veri miktarını konuşuyorlar.Bu da hızlı veri alışverişinin göstergesidir.
Bugün fiberoptik gibi bazı altyapı tesisleri ile daha hızlı bir internet mümkündür.
İnternet bugün teknik bir konu olmasıyla birlikte,oldukça büyüleyicidir de.O kadar dostça bir yaklaşımı vardır ki,bugün kablolar hakkında çok fazla düşünmeyiz.Şüphesiz internet ; beynimizde bulunan  muhtemel nöron sayısı kadar web sayfası ve uygulama barındıran bir belkemiğidir.
Web ve tarayıcılar hakkında öğrendiğim 20 şey. 
Çevirisini yapmaya çalıştığım bu yazı,web ve browserlar hakkında öğrenilebilecek ilk şey’dir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s