Trance müziği nasıl yapılır?


Trance müziği, elektronik müziğin en duygusal türüdür. Sizi öyle bir hale getirir ki, patlamak ve sebepsiz yere ağlamak istersiniz. Dinleyicinin içine saf mutluluk aşılama gücüne sahiptir. Bu türün en önemli isimleri Markus Schulz, DJ Tiesto, Armin Van Buuren, Above & Beyond ve  Paul Van Dyk’tir.

Şu sayfada, Trance müziği yapabilmek için nelerin gerekli olduğuna ve nelerin bilinmesi gerektiğine değinmiş. İlk olarak Trance müzik türünü, diğer elektronik müziklerden ayıran özelliklerinden bahsetmiş. Daha sonra ise Trance müziğin alt türleri hakkında bilgi vermiş. Bunlar çok da önemli olmadığı için çevirmekle uğraşmadım. Biz daha çok bizi ilgilendiren diğer maddelere bakalım…

Müzikleri analiz edin : Müzik nasıl bölünüyor?  Ne tür vurmalı çalgılar eklenmiş? Melodi nasıl değişiyor? Olup biten nedir? Arka plandaki ortam sesleri ne tür?

Özellikleri uygun olan bir bilgisayar alın : İşlemci gücü ve RAM belleği yüksek olan bir bilgisayar alın. Aynı zamanda müzik yapmakla uğraşacağınız için iyi bir ses kartı almanız gerekiyor.

Müzik yapmak için yazılım indirin veya satın alın: Ableton Live, Reason, and/or FL Studio ; bass, beat ve break’ler yapabileceğiniz güzel yazılımlardır.Ya da MAC kullanıyorsanız daha gelişmiş yazılımlardan yararlanabilirsiniz(GarageBand or EasyBeat, or Logic Pro gibi). Linux’ta ise LMMS kullanmak, iyi olabilir(windowsta’da çalışabilir). Zaman ve özveri en iyi sonucu gösterir.

Yazılımı kullanmayı deneyin: Müziği hissedin, böylece kendi stilinizi yaratabilirsiniz. Ama ilk önce, beğendiğiniz seslerin farklı bir modunu yapmayı deneyiniz.

Sentezlemenin nasıl yapıldığını öğrenin: Osilatör, dalga biçimi, filtreler,LFO. Sentezleyiciler başlamak için çok iyi bir yoldur. Ama müziğinizi kendiniz programlamanız daha faydalı olacaktır.

Kendinize bazı araçlar ve enstrumanlar alın: Önceden tanımlanmış melodiler ve sesler kullanarak trance yapmak yararlıdır. Ama benzersiz bir ses geliştirmek daha iyidir. Kendi müziğini geliştirmek için kullanılabileceğin bir çok sanal enstruman var. KVR Audio sanal enstruman indirmek için güzel bir sitedir. Synth 1 ya da Superwavep8 de kolayca kullanabileceğiniz programlardır.

MİDİ Board satın alın : The M Audio MIDI board, Oxygen O2, Keystudio, or M-audio Axiom or Novation başlangıç için iyidir.

Kendinize bir Stüdyo monitörü alın: KRK, Mackie, Behringer, or Fostex iyi olabilir.Trans bassları için en azından 3 subwoofere ihtiyacınız vardır. Ayrıca hoparlörleriniz de 1 tweeter olmalı. Paranızı ucuz ürünlere harcamayın.

Yeteneklerinizi göstermek için mixtape yapın: İlk başta ses iyi olmayabilir, üzülmeyin. Daha fazla uygulamayla daha iyi olacaktır.
Kritik olmaya çalışın ama aynı zamanda kendinizi geliştirmeyi deneyin. Unutma, kendi yolunuzda çalışmadıkça diğerlerinin seviyesinde değilsiniz. Bunun için uygulama gerekir.

Müziğinizi yayınlayın:  Çalışmalarınızı göstermek için bir yapımcıya ihtiyacınız yok, ama Myspace ya da Last.fm de kendine bir sayfa alabailirsiniz.
Kendinizi tanıtmak için bir yol bulun. Unutmayın: Biri sizi sevmiyor olabilir ama o sadece bir kişinin görüşü.

Kendinizi tanıtın : İlk başta yapımlarınızın pozitif olmadığını hissedebilirsiniz, bir imza almayı deneyin.
Çok zor olacaktır, ama sonunda gerçekten başarılı olacaksınız. Tanıma değer bir etiket alabilmek için, dünyanın dört bir yanına en az 100 demo
göndermeniz gerekebilir.

Parçalarınızi yükleyin ve ihraç edin: Bunu yaparken birkaç yönü göz önünde bulundurmalısınız.

1.Parçanızı ihraç edin. Seçtiğininiz formatı kullanın. En iyisi MP3 kullanmak, ama önceden bitrate v0 kullandığından emin olun.
Medya oynatıcılarının çoğu 16-bit FLAC dosyalarını oynatır, 24-bit FLAC dosyalarını oynatmak için kodekleri indirebilirsin.

2.Dosya paylaşım sitelerini kullanarak dosyalarınızı yükleyin. Sayısız site var, ama “YouSendIt” dikkate değerdir.
Ücretsiz değil, ama dosyaları doğrudan herkesin e-posta adresine göndermenizi sağlar. Bir link alıp tüm demolarını bu linkte paylaşın.
Email aracılığıyla veya MySpace’i kullanarak ekstra bilgileri paylaşabilirsin.

3.MySpace’te müzik sayfası oluşturun. Sadece müzik örneklerini paylaşabilirsin çünkü orada kullanabileceğin limit 6MB’dir.
Ses kalitesini 296kbps’dan fazla tutmayı unutmayın. Böylece iyi kalite sayesinde daha fazla ziyaretçi çekebileceksin.

One thought on “Trance müziği nasıl yapılır?

  1. 2006 yılında yaptığım trance.gif çalışmasının anonim olarak bugüne kadar kullanılması sevindirici. :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s