Web 2.0


Bugün bir çok tasarımcı ve geliştirici web için uygulamalar geliştiriyor olsa bile,Web 2.0 ‘ın ne olduğunu bilmiyorlar.Bu yüzden Web 2.0’ın ne olduğunu,hangi uygulamaların bu çatı altına girdiğini ve bunun için kullanılan teknolojileri açıklamak için böyle bir makale yazma kararı aldım.

       Web 2.0 Nedir?

Web 2.0 tamamen kullanıcı hakkındadır.Eklenen bir içeriğin,kimi kullanıcılar tarafından paylaşılabiliyor olması Web 2.0’ın kategorisi altına girir.Kısa bir deyimle ; Web 2.0 kullanıcıya odaklıdır diyebiliriz. Örneğin : Youtube,Facebook,Twitter,Flickr ve Vikipedi tüm bunlar Web 2.0 uygulamalarıdır çünkü hepsi kullanıcıya odaklıdır.Bu uygulamalarda kullanıcılar içerik ekleyebilir ve paylaşabilirler.

Web 1.0 ise içerik odaklıdır.Sadece tek yönlü iletişim vardır.Web sahipleri içeriği eklerler,kullanıcılar bu içeriği değiştiremezler.Örnek : www.microsoft.com bir Web 2.0 uygulaması değildir,çünkü içerik odaklıdır ve tek yönlü bir iletişim vardır.

Uygulama Çeşitleri

1) Bloglar

Bloglar;blog sahiplerinin yazı ekleyebileceği,kullanıcıların bu yazıları okuyup,yorum yapabileceği uygulamalardır.En tanınmış blog uygulamarı wordpress ve blogger’dir.

2) Sosyal Bookmarking (Sayfa işaretleme)

Bu tür web sayfaları,bookmarkları kaydetme,paylaşma ve arama imkanı sunarlar.
delicious bir sosyal bookmarking sitesidir.

3) Sosyal Medya

Sosyal medya sitelerinde kullanıcılar medya dosyalarını ; görüntüleyebilir,yükleyebilir ve paylaşabilirler.

Sosyal medyaya örnek birkaç site : YouTube, Vimeo, DailyMotion, Screenr

4) Sosyal Ağ

Sosyal Ağ siteleri ise,kullanıcılar arasında ilişki kurmayı sağlarlar.

Sosyal Ağ sitelerine örnek olarak : Facebook, Friendster, MySpace, Orkut verilebilir.

Zengin İnternet Uygulamaları

Masaüstü uygulamaları gibi davranan web uygulamaları ‘’zengin internet uygulamaları’’ olarak tanımlanabilir.Web 2.0 uygulamaların çoğu,RİA’dır (Rich İnternet Applications)
RIA ; Ajax,Flex,Silverlight ya da JavaFX gibi teknolojiler kullanılarak yapılabilir.

1) Ajax

Ajax,Web 2.0 uygulamalarında yaygın olarak kullanılır.Ajax,asenkron Javascript ve XML’dir.Javascript ajaxta,kullanıcı tarafında istek oluşturmak ve bu isteği herhangibir sayfa yenilemesi sırasında sunucuya göndermek için çalışır.Gönderilen veri, XML veya jSON formatına dönüştürülür.Ajax’ın web uygulamaları masaüstü uygulamalarına benzer.
Bugün birçok web geliştiricisi,Ajax uygulamaları kolay bir şekilde geliştirmek için Javascript çatılarını kullanıyor.Bu çatılardan bazıları : Dojo, Mootools, jQuery, and YUI’dir.

2) XML (Extensible Markup Language)

Genişletirilebilir İşaretleme Dili (XML), veriyi hem istemci tarafından hem de sunucu tarafından anlaşılabilecek bir formata dönüştürebilmek için kullanılır.XML dosyanızda,özel taglarınıza veri girebileribilirsiniz. Örnek :
<name> ABC </name>
<email>abc@xyz.com</email>

3) JSON (Javascript Object Notion)

Javascript Nesne Notasyonu (JSON),Javascript ve diğer sunucu taraflı diller arasında (PHP,ASP.net,JSP,RUBY) iletişim kurabilmenin başka bir yoludur.Bu günlerde json’ın xml’e oranla çok daha fazla kullanılır olmasının sebebi daha az yer kaplaması ve javascriptin json’ı kolayca okuyup obje ve diziye dönüştürebilmesidir. işte bir örnek ;

{
“name” : “ABC”
“email” : “abc@xyz.com”
}

4) RSS ve Atom

Bunu için şurada açıklama yapmıştım.

5) Web Servisleri

Web servis geliştiricileri uygulamaların API’leri (Application İnterface) üzerinden diğer geliştiricilere işlevlerini göstermesine izin verir.

Bu onlara hangi platform veya teknolojiyi kullanıyor olurlarsa olsunlar web servisin işlevliliğini kullanmalarını sağlar

Web servisleri ayrıca uygulamalar arasında “cross platform” iletişimi sağlar.

Örneğin : Örneğin Twitter,Ruby ile inşaa edildi.Twitter API üzerinden diğer geliştirilerece içeriği gönderebilir.Burada sizin hangi teknolojiyi kullandığınız önemli değil.(PHP,ASP.NET ya da başka bir teknoloji)

Bu yazı,aşağıdaki linkteki yazının çevirisi sayılabilir.

http://www.ifadey.com/2010/06/web-2-0/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s