Nükleer Zayıf Kuvvet


Birkaç ay öncesinde İngilizcemi geliştirmek amacıyla blogda İngilizce yazmaya karar vermiştim ancak bazı konularda Türkçedeki kaynak eksiği olduğunu düşündüğüm ve yaptığım ödevlerin faydalı olması amacıyla ara sıra türkçe yazmaya devam edeceğim.

Nükleer zayıf kuvvet nedir ? Özellikleri nelerdir ? Teorik ve deneysel açıdan bunun önemini ortaya koyan bazı gelişmeler hakkındaki araştırmalarımı paylaşıyorum…(tam halini yani pdf dosyasını okumanız tavsiyemdir)


Zayıf etkileşim, parçacık fiziğinde; güçlü etkileşim, elektromanyetizma, gravitasyon yanında doğanın dört temel etkileşmelerden biri olan nükleer zayıf kuvvet veya zayıf kuvvetten sorumlu olan mekanizmadır. Zayıf etkileşim, radyoaktif bozunumlardan ve atomaltı parçacıkların nükleer füzyonundan sorumludur. Zayıf etkileşim teorisi bazen QCD ve QED ile olan benzerliğinden dolayı quantum flavordynamics (QFD) olarak isimlendirilir, ama pratikte zayıf kuvvet en iyi bir şekilde elektro-zayıf (EWT) teorisinde anlaşıldığı için genelde QFD nadiren kullanılır.

Parçacık fiziğinin standart modelinde, zayıf etkileşimin nedeni W ve Z bozonlarının emisyonu ve absorbiyonudur. Bilinen tüm fermiyonlar zayıf etkileşim aracılığıyla etkeşirler. Fermiyonlar yarım tamsayı spine sahip olan (bütün parçacıkların temel bir özelliği) parçacıklardır. Fermiyonlar temel parçacıklar (elektron gibi) ya da temel parçacıkların bileşiminden oluşan parçacıklar olabilirler (proton gibi). W+, W-, ve Z bozonlarının kütlesinin proton ve nötronların kütlesinden çok daha büyük olması kısa-mesafeli zayıf kuvvete neden olur.

Ufak yazım hataları olabilir. Bunun dışında teknik hatalar varsa, bunu bana bildirirseniz sevinirim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s