Mutluluk nedir?


Mutluluğu artırma amacı için ilk olarak mutluluğu ne olduğunu anlamamız gerekir. Psikologlar mutluluğa çok farklı açılardan bakarlar. Burada bahsedeceğimiz mutluluğun tanımı Paul Dolan’ın (‘Happiness by Design’ kitabının yazarı) çalışmasına dayalıdır ve iki bileşenden oluşur. Bu prespektiften mutluluk, en iyi bir şekilde,  haz (zevk) ve amaç (gaye) deneyimlemek olarak anlaşılabilir.

Haz kötü hissetmeye karşılık iyi hissetmekle ilgilidir. Mutluluğun tanımının bir parçası olarak haz bir dizi pozitif duygular deneyimleyebilmektir. Sevinç ve heyecandan, eğlence ve memnuniyete kadar. Diğer yandan, kötü hissetmek, acı çekmek (mustarip olmak) anlamındadır. Bu acı, hissedebileceğimiz bütün kötü duyguları içerir -endişe ve stresten, üzüntü ve kızgınlığa kadar. Mutluluk -haz (zevk) perspektifinden bakıldığında- daha fazla pozitif hisse ve daha az negatif hisse sahip olmak demektir.

Ancak, mutluluğun bir diğer bileşeni de vardır: Amaçsızlığa karşılık bir amaç ( veya hedef) hisslerine sahip olmak. Çoğu zaman bu amaç değerli bir şeyler yapmakla gelir, bu şeyler anlamlıdır ve dopdolu hissetmemizi sağlar. Bu hisler çoğu zaman haz hisslerinden farklıdırlar ancak buna rağmen sıkça bir araya gelirler. Başkalarının hayatlarında pozitif değişiklik yaratacak bir proje üzerinde çalışmak buna bir örnek olarak verilebilir. Ya da çocuğunuza bisiklet sürmeyi öğretmek.

Amacın karşıtı amaçsızlıktır ve birçoğumuz bu kategoriye girerek zoru düşünmek zorunda kalmayı istemeyiz. Dişleri fırçalamaktan, iş için hazırladığınız raporun şu an evinizde bir çekmecede durarak sonuçlanmasına kadar her şey olabilir.

Sonuç olarak, mutluluk haz ve amacın toplamını içerir. Gerçekten mutlu olmak istiyorsanız her ikisine de ihtiyacınız vardır. Her insan haz ve amacın farklı kombinasyonlarını ister. Ama gerçek mutluluk her ikisinin de kısmen var olmasını gerektirir -haz ve amaç duyguları.

Kaynak: http://gohighbrow.com/portfolio/the-science-of-happiness/

Kitap tavsiyesi: “Happiness by Design: Change What You Do, Not How You Think” by Paul Dolan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s