Mutluluk Mitleri


Neredeyse hepimiz Sonya Lyubomirsky’nin -mutluluk araştırmacılarının öncülerinden biri- mutluluk mitleri olarak isimlendirdiği mitlere inanırız. Bu mitlerden bazıları hayatımızda elde ettiğimiz herhangi başarıların bizi sonsuza kadar mutlu edeceği ve bazı başarısızlıkların bizi sonsuza kadar mutsuz edeceğidir. İnsanlar evlendiklerinde veya sağlam bir iş veya gelir elde ettiklerinde mutlu olacaklarına inanırlar. Aynı zamanda, insanlar çeşitli sağlık problemleri yaşadıklarında ve çok az paraya sahip olduklarında bunun onları sonsuza kadar mutsuz edeceğini düşünürler.

Bu inançlara mitler denir çünkü araştırmalar ciddi bir şekilde bunun yanlış olduğunu göstermiştir. İnsanın duygularını (hislerini) sonsuza kadar değiştirebilecek bir hayati olay yoktur. Mit, hayallerimizi gerçekleştirmemizin bizi mutlu etmeyeceği ile ilgili değildir. Elbette ki, mutlu edecektir. Burada mit, elde ettiğimiz mutluluğun sonsuza kadar süreceğine olan inançtır. Problem, elde edilen mutluluğun zannettiğimiz kadar çarpıcı ve inandığımız kadar uzun ömürlü olmamasıdır.

Böylece, mutluluk mitlerinin iki türü vardır: Bunlardan birincisi, bazı olayların veya durumların bizi kesinlikle mutlu edeceğine dair olan yanlış inancımızdır.  Bunu yaparsam ____ (boşluğu doldurun) mutlu olacağıma olan inanıştır. Terfi ettiğimde, çocuğum olduğunda, zengin olduğumda v.b mutlu olacağım.

Benzer şekilde yanlış olan mutluluğun diğer mitidir. Bu mit, bunu yapamazsam ____ (tekrar boşluğu doldurun) mutsuz olurum şeklindeki mittir. Örnek, partner bulamadığım sürece mutlu olamam. Beş parasız olduğumda mutlu olamam. Veya kilolu olduğum sürece mutlu olamam gibi.

İnsanlar kötü şeyler yaşadıklarında buna aşırı tepki gösterirler. Bir daha mutlu olamazlar diye düşünürler ve hayatlarının artık bittiği düşüncesine kapılırlar. Mutluluğun ikinci türü de birincisine eşit olacak şekilde yanlıştır. İnsanlar yeterli bir zaman sonra her koşula adapte olurlar. Piyango kazanan kişiler örneğin, hiçbir zaman piyango kazanmamış kişiler kadar mutludurlar. Birçok felçli insan bile -biraz zaman geçtikten sonra- engelli olmadan önceki mutluluk seviyelerine erişebilirler.

Manuel Kraus

Kitap Tavsiyesi:

“The Myths of Happiness: What Should Make You Happy, but Doesn’t, What Shouldn’t Make You Happy, but Does” by Sonja Lyubomirsky

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s